AWG28-25/F/300
DigiKey Part Number
AE25M-300-ND
123-AWG28-25/F/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-25/F/300
Description
CBL RIBN 25COND 0.05 MULTI 300'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Multiple 25 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 300.0' (91.44m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.250" (31.75mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Part Status
Active
Voltage
300 V
Operating Temperature
105°C
Number of Conductors
25
Length
300.0' (91.44m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG