AWG28-16/F/300
DigiKey Part Number
AE16M-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-16/F/300
Description
CBL RIBN 16COND 0.05 MULTI 10'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Multiple 16 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.800" (20.32mm)
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Operating Temperature
105°C
Number of Conductors
16
Length
10.0' (3.05m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG