AWG28-15/G/300
DigiKey Part Number
AE15G-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-15/G/300
Description
CBL RIBN 15COND 0.05 GRAY 10'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 15 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.750" (19.05mm)
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
15
Length
10.0' (3.05m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG