AFFC25-10-100-SHB-T is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for AFFC25-10-100-SHB-T is not available
AFFC25-10-100-SHB-T
DigiKey Part Number
123-AFFC25-10-100-SHB-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFFC25-10-100-SHB-T
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
AFFC25-10-100-SHB-T Models
Category
Height Above Board
0.087" (2.20mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
10
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
FFC, FCB Thickness
0.30mm