AFFC07-10-100-SHB-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Image for AFFC07-10-100-SHB-T is not available
AFFC07-10-100-SHB-T
DigiKey Part Number
123-AFFC07-10-100-SHB-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFFC07-10-100-SHB-T
Description
FFC / FPC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
AFFC07-10-100-SHB-T Models
Category
Height Above Board
0.102" (2.60mm)
Manufacturer
Locking Feature
Slide Lock
Series
Cable End Type
Tapered
Packaging
Bulk
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Flat Flex Type
FFC, FPC
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Actuator Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm