ACOV-SUB-37NB22
DigiKey Part Number
AE11484-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-37NB22
Description
CONN BACKSHELL 37POS 45DEG BLACK
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector Black 45° Unshielded
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-37NB22 Models
Category
Cable Exit
45°
Shielding
Unshielded
Primary Material
Plastic
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
37
Compatible Shell Size
C
Color
Black
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos