A-TB762-VJ07H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
Amphenol Anytek
Amphenol Anytek
Image for A-TB762-VJ07H is not available
A-TB762-VJ07H
DigiKey Part Number
A-TB762-VJ07H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB762-VJ07H
Description
TERM BLK 7P SIDE ENT 7.62MM PCB
Detailed Description
7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
7
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.300" (7.62mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V