A-TB508-VI09H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol Anytek
Amphenol Anytek
In Stock: 140
Image for A-TB508-VI09H is not available
A-TB508-VI09H
DigiKey Part Number
A-TB508-VI09H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-VI09H
Description
TERM BLK 9P SIDE ENT 5.08MM PCB
Detailed Description
9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
9
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.200" (5.08mm)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
16 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V