A-TB508-OQ09CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 746
Datasheet
In Stock: 879
In Stock: 193
In Stock: 774
In Stock: 0
In Stock: 822
Image for A-TB508-OQ09CV is not available
A-TB508-OQ09CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ09CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ09CV
Description
TERM BLOCK HDR 9POS 5.08MM
Detailed Description
9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ09CV Models
Category
Current - UL
20 A
Manufacturer
Assmann WSW Components
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
9
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
9
Contact Material
Brass
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)