A-TB500-TI03 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Adam Tech
In Stock: 215
Datasheet
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB500-TI03 is not available
A-TB500-TI03
DigiKey Part Number
A-TB500-TI03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-TI03
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-TI03 Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M2.5
Voltage
300 V