A-TB500-TD03 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Keystone Electronics
On Shore Technology Inc.
In Stock: 47
On Shore Technology Inc.
In Stock: 366
Amphenol Anytek
Image for A-TB500-TD03 is not available
A-TB500-TD03
DigiKey Part Number
A-TB500-TD03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-TD03
Description
TERM BLK 3POS TOP ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-TD03 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation
Vertical with Board
Current
16 A
Torque - Screw
0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Voltage
250 V
Screw Thread
M2.6
Wire Gauge
14-22 AWG
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (5)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
A-TB500-TB03Assmann WSW Components0A-TB500-TB03-NDkr.3.43549Parametric Equivalent