A-TB500-T309 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol Anytek
Image for A-TB500-T309 is not available
A-TB500-T309
DigiKey Part Number
A-TB500-T309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-T309
Description
TERM BLK 9POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-T309 Models
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
9
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
8 A
Screw Thread
M2.5
Voltage
300 V