A-TB500-T304 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol Anytek
Image for A-TB500-T304 is not available
A-TB500-T304
DigiKey Part Number
A-TB500-T304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-T304
Description
TERM BLK 4POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-T304 Models
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
4
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Pitch
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
8 A
Screw Thread
M2.5
Voltage
300 V