A-TB500-T214SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB500-T214SB is not available
A-TB500-T214SB
DigiKey Part Number
A-TB500-T214SB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-T214SB
Description
TERM BLOCK 14POS 45DEG 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-T214SB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
14
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
10 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V
Screw Thread
M2.5
Wire Gauge
12-24 AWG
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
A-TB500-TP14Assmann WSW Components0A-TB500-TP14-NDkr.21.61366Parametric Equivalent