A-TB500-OP17 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol PCD Shenzhen
In Stock: 0
Similar
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
Datasheet
Image for A-TB500-OP17 is not available
A-TB500-OP17
DigiKey Part Number
A-TB500-OP17-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OP17
Description
TERM BLOCK HDR 17POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OP17 Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Current - UL
10 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
17
Contact Material
Brass
Positions Per Level
17
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Insulation Height
0.079" (2.00mm)