A-TB500-OP15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 65
Datasheet
Amphenol PCD Shenzhen
In Stock: 0
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB500-OP15 is not available
A-TB500-OP15
DigiKey Part Number
A-TB500-OP15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OP15
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OP15 Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Current - UL
10 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
15
Contact Material
Brass
Positions Per Level
15
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Insulation Height
0.079" (2.00mm)