A-TB350-TH12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB350-TH12 is not available
A-TB350-TH12
DigiKey Part Number
A-TB350-TH12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB350-TH12
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Datasheet
EDA/CAD Models
A-TB350-TH12 Models
Category
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Manufacturer
Assmann WSW Components
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug for Unshrouded Header
Features
Interlocking (Side)
Number of Positions
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
12
Screw Size
M2
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Pitch
0.138" (3.50mm)
Wire Strip Length
5-6mm
Plug Wire Entry
90°
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.402" (10.20mm)
Current - UL
10 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V