Image for A-SL254-EG-Z24MP1 is not available
A-SL254-EG-Z24MP1
DigiKey Part Number
123-A-SL254-EG-Z24MP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL254-EG-Z24MP1
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 24 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
A-SL254-EG-Z24MP1 Models
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Series
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Insulation Material
Polyester
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact