Image for A-SL254-DG-Z80MP1 is not available
A-SL254-DG-Z80MP1
DigiKey Part Number
123-A-SL254-DG-Z80MP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL254-DG-Z80MP1
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 80 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
A-SL254-DG-Z80MP1 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.272" (6.90mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A