Image for A-SL254-DA-Z08MR1 is not available
A-SL254-DA-Z08MR1
DigiKey Part Number
123-A-SL254-DA-Z08MR1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL254-DA-Z08MR1
Description
PIN HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
A-SL254-DA-Z08MR1 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyester
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact