Image for A-SL127-EG-G34MP1 is not available
A-SL127-EG-G34MP1
DigiKey Part Number
123-A-SL127-EG-G34MP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL127-EG-G34MP1
Description
PIN HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 34 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
A-SL127-EG-G34MP1 Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyester
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact