A-CCS-084-G-T
A-CCS-084-G-T
A-CCS 084-G-T
DigiKey Part Number
AE11250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-CCS 084-G-T
Description
CONN SOCKET PLCC 84POS GOLD
Detailed Description
84 (4 x 21) Pos PLCC Socket Gold Through Hole
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions or Pins (Grid)
84 (4 x 21)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Termination Post Length
0.132" (3.35mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Current Rating (Amps)
1 A
Contact Resistance
15mOhm