A-CCS-068-Z-T
A-CCS-068-Z-T
A-CCS 068-Z-T
DigiKey Part Number
AE10059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-CCS 068-Z-T
Description
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN
Detailed Description
68 (4 x 17) Pos PLCC Socket Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-CCS 068-Z-T Models
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
160.0µin (4.06µm)
Number of Positions or Pins (Grid)
68 (4 x 17)
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Tin
Termination Post Length
0.132" (3.35mm)
Contact Finish Thickness - Mating
160.0µin (4.06µm)
Current Rating (Amps)
1 A
Contact Resistance
15mOhm