Image for A-BL254-DA-Z72D is not available
A-BL254-DA-Z72D
DigiKey Part Number
123-A-BL254-DA-Z72D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-DA-Z72D
Description
FEMALE HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin
EDA/CAD Models
A-BL254-DA-Z72D Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
2
Contact Material
Brass
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)