CSU800AP-3-600
DigiKey Part Number
454-CSU800AP-3-600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSU800AP-3-600
Description
AC/DC CONVERTER 12.2V 800W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12.2V 90 ~ 264 VAC, 164 ~ 320 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 55°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, Hot Swappable, Load Sharing, PFC, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.28" L x 2.89" W x 1.57" H (185.0mm x 73.5mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 164 ~ 320 VDC
Approval Agency
BSMI, CB, CCC, CE, cUL, KC, TUV, UL
Voltage - Output 1
12.2V
Standard Number
Current - Output 1
66.7 A