CSU1300AP-3-600
DigiKey Part Number
454-CSU1300AP-3-600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSU1300AP-3-600
Description
AC/DC CONVERTER 12.2V 1321W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12.2V 90 ~ 264 VAC, 180 ~ 300 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Packaging
Bulk
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Part Status
Active
Mounting Type
Rack Mount
Type
Front End
Size / Dimension
7.28" L x 2.89" W x 1.54" H (185.0mm x 73.5mm x 39.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CCC, CE, cUL, KC, TUV, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 180 ~ 300 VDC
Minimum Load Required
Yes
Voltage - Output 1
12.2V
Base Product Number
Current - Output 1
108.3 A