AE2.25CHGC.002ES is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Apacer Memory America
In Stock: 4
Datasheet
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (TLC) 128GB SATA III 2.5" 5V
AE2.25CHGC.002ES
DigiKey Part Number
1582-AE2.25CHGC.002ES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AE2.25CHGC.002ES
Description
SSD 128GB 2.5" TLC SATA III 5V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed - Read
540MB/s
Manufacturer
Apacer Memory America
Speed - Write
480MB/s
Series
Voltage - Supply
5V
Packaging
Bulk
Type
SATA III
Part Status
Not For New Designs
Current - Max
220mA
Memory Size
128GB
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Memory Type
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (TLC)
Size / Dimension
100.00mm x 69.85mm x 6.90mm
Form Factor
2.5"