SM340K10L
SM340K10L
DigiKey Part Number
SM340K10L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM340K10L
Description
MONOCRYS SOLAR CELL 73.5MW 6.91V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Monocrystalline Solar Cell 73.5 mW 6.91 V
Category
Current - Short Circuit (Isc)
14 mA
Manufacturer
ANYSOLAR Ltd
Type
Monocrystalline
Series
Voltage - Open Circuit
6.91 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Part Status
Active
Package / Case
Cells
Power (Watts) - Max
73.5 mW
Size / Dimension
1.34" L x 0.63" W x 0.08" H (34.0mm x 16.0mm x 2.0mm)
Current @ Pmpp
13.2 mA
Base Product Number
Voltage @ Pmpp
5.58 V