LTM4709IY#PBF
DigiKey Part Number
505-LTM4709IY#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTM4709IY#PBF
Description
LINEAR REG. MOD W/ TRI 3A OUTPUT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 3 Output 0.5 ~ 4.2V 0.5 ~ 4.2V 0.5 ~ 4.2V 3A, 3A, 3A 0.6V - 5.5V Input
EDA/CAD Models
LTM4709IY#PBF Models
Category
Voltage - Output 3
0.5 ~ 4.2V
Mfr
Current - Output (Max)
3A, 3A, 3A
Series
Power (Watts)
38 W
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Features
Adjustable Output
Type
Non-Isolated PoL Module
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Number of Outputs
3
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
0.6V
Package / Case
98-FBGA Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.47" L x 0.24" W x 0.07" H (12.0mm x 6.0mm x 1.9mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
98-BGA (6x12)
Voltage - Output 2
0.5 ~ 4.2V