LTC3807EUDC#TRPBF
DigiKey Part Number
161-LTC3807EUDC#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
161-LTC3807EUDC#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
161-LTC3807EUDC#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3807EUDC#TRPBF
Description
IC REG CTRLR BUCK 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-QFN (3x4)
EDA/CAD Models
LTC3807EUDC#TRPBF Models
Category
Frequency - Switching
50kHz ~ 900kHz
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Duty Cycle (Max)
99%
Digi-Reel®
Synchronous Rectifier
Yes
Part Status
Active
Clock Sync
No
Output Type
Transistor Driver
Control Features
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Buck
Package / Case
20-WFQFN Exposed Pad
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
20-QFN (3x4)
Output Phases
1
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 38V