LTC3525ESC6-3.3#TRMPBF
DigiKey Part Number
LTC3525ESC6-3.3#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LTC3525ESC6-3.3#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LTC3525ESC6-3.3#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3525ESC6-3.3#TRMPBF
Description
IC REG BOOST 3.3V 140MA SC70-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 140mA 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
EDA/CAD Models
LTC3525ESC6-3.3#TRMPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
4.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Up
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
SC-70-6
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
1V