LTC1844ES5-1.8#TRMPBF
DigiKey Part Number
LTC1844ES5-1.8#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LTC1844ES5-1.8#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LTC1844ES5-1.8#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1844ES5-1.8#TRMPBF
Description
IC REG LIN 1.8V 150MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
LTC1844ES5-1.8#TRMPBF Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
50dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 150mA