LTC1731EMS8-4.2#PBF
DigiKey Part Number
LTC1731EMS8-4.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1731EMS8-4.2#PBF
Description
IC BATT CHG MULT-CHEM 1CEL 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Multi-Chemistry 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC1731EMS8-4.2#PBF Models
Category
Charge Current - Max
500mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Max)
12V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Battery Chemistry
Multi-Chemistry
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cells
1
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)