LT3500IDD#PBF
DigiKey Part Number
LT3500IDD#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3500IDD#PBF
Description
IC REG DL BUCK/LINEAR 12DFN
Detailed Description
PMIC - Voltage Regulators - Linear Switching 2 Output Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1) 500kHz ~ 2.4MHz 12-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
LT3500IDD#PBF Models
Category
w/LED Driver
No
Manufacturer
Analog Devices Inc.
w/Supervisor
No
Packaging
Tube
w/Sequencer
Part Status
Active
Voltage - Supply
3V ~ 36V
Topology
Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Frequency - Switching
500kHz ~ 2.4MHz
Package / Case
12-WFDFN Exposed Pad
Voltage/Current - Output 1
0.8V ~ 38.9V, 2A
Supplier Device Package
12-DFN (3x3)
Voltage/Current - Output 2
Adjustable, 13mA