LT3065EDD-1.5#PBF
DigiKey Part Number
505-LT3065EDD-1.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3065EDD-1.5#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 10DFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 10-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
LT3065EDD-1.5#PBF Models
Current - Supply (Max)
25 mA
PSRR
78dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
10-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
10-DFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 500mA