LT3050EDDB-3.3#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 90
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 12-DFN (3x2)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3050EDDB-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3050EDDB-3.3#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3050EDDB-3.3#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 12-DFN
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LT3050EDDB-3.3#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
5.2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Enable, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
12-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
12-DFN (3x2)
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 100mA