LT1763IDE-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1763IDE-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1763IDE-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1763IDE-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1763IDE-3.3#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 12-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 12-DFN (4x3)
EDA/CAD Models
LT1763IDE-3.3#TRPBF Models
PSRR
65dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
12-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
12-DFN (4x3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 500mA