LT1763IDE-2.5#PBF
DigiKey Part Number
LT1763IDE-2.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1763IDE-2.5#PBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 12-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 12-DFN (4x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1763IDE-2.5#PBF Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
65dB (120Hz)
Packaging
Tube
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
12-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
12-DFN (4x3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 500mA