LT1763CS8-3.3#TRPBF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 19.121
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SO
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT1763CS8-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT1763CS8-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT1763CS8-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT1763CS8-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1763CS8-3.3#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LT1763CS8-3.3#TRPBF Models
PSRR
65dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 500mA