LT1507CS8-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT1507CS8-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1507CS8-3.3#TRPBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
LT1507CS8-3.3#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
500kHz
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Input (Min)
4V