LT1506IS8#PBF
DigiKey Part Number
LT1506IS8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1506IS8#PBF
Description
IC REG BUCK ADJ 4.5A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.42V 1 Output 4.5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
LT1506IS8#PBF Models
Mfr
Voltage - Output (Max)
13.95V
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
500kHz
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
4V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
15V