LT1506CS8-3.3#TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 4.5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
LT1506CS8-3.3#TR
DigiKey Part Number
LT1506CS8-3.3#TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1506CS8-3.3#TR
Description
IC REG BUCK 3.3V 4.5A 8SO
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LT1506CS8-3.3#TR Models
Category
Voltage - Input (Max)
15V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Discontinued at DigiKey
Frequency - Switching
500kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
8-SO
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4V