LT1461DHS8-2.5#TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 5.966
Datasheet
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.15% 100 mA 8-SO
LT1461DHS8-2.5#TR
DigiKey Part Number
LT1461DHS8-2.5#TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1461DHS8-2.5#TR
Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LT1461DHS8-2.5#TR Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
8ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
9.6ppmrms
Voltage - Input
3V ~ 20V
Part Status
Obsolete
Current - Supply
70µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
100 mA
Supplier Device Package
8-SO
Tolerance
±0.15%
Base Product Number
Temperature Coefficient
20ppm/°C