LT1461AIS8-2.5#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1461AIS8-2.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1461AIS8-2.5#PBF
Description
IC VREF SERIES 0.04% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.04% 100 mA 8-SO
EDA/CAD Models
LT1461AIS8-2.5#PBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
8ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
9.6ppmrms
Packaging
Tube
Voltage - Input
3V ~ 20V
Part Status
Active
Current - Supply
70µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
100 mA
Supplier Device Package
8-SO
Tolerance
±0.04%
Base Product Number
Temperature Coefficient
3ppm/°C