LT1460KCS3-3.3#TRMPBF
DigiKey Part Number
LT1460KCS3-3.3#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1460KCS3-3.3#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1460KCS3-3.3#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1460KCS3-3.3#TRMPBF
Description
IC VREF SERIES 0.5% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.5% 40 mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1460KCS3-3.3#TRMPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
4ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
4ppmrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
4.2V ~ 20V
Part Status
Active
Current - Supply
220µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output
40 mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±0.5%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C