LT1460GCZ-10#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1460GCZ-10#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1460GCZ-10#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.25% TO92-3
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.25% 40 mA TO-92-3
EDA/CAD Models
LT1460GCZ-10#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
40µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Voltage - Input
10.9V ~ 20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current - Supply
360µA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Current - Output
40 mA
Supplier Device Package
TO-92-3
Tolerance
±0.25%
Base Product Number
Temperature Coefficient
25ppm/°C