LT1304CS8-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT1304CS8-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1304CS8-3.3#PBF
Description
IC REG BST SEPIC 3.3V 800MA 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1304CS8-3.3#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
8V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
Up to 300kHz
Function
Step-Up, Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Input (Min)
1.5V