LT1300CN8#PBF
DigiKey Part Number
LT1300CN8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1300CN8#PBF
Description
IC REG BUCK BST PROG 220MA 8PDIP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Programmable 3.3V, 5V 1 Output 220mA 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1300CN8#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
10V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
155kHz
Function
Step-Up, Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Topology
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-PDIP
Voltage - Input (Min)
1.8V