LT1129IS8-3.3#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 1.346
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 769
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 8.297
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 700mA 8-SO
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT1129IS8-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT1129IS8-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1129IS8-3.3#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 700MA 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1129IS8-3.3#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
90 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
64dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 700mA