LT1121IST-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT1121IST-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1121IST-3.3#PBF
Description
IC REG LIN 3.3V 150MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
LT1121IST-3.3#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
14 mA
Packaging
Tube
PSRR
58dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 150mA